Zelist Monitor & TPU.ro

In ADN-ul echipei noastre exista o doza mare de curiozitate. Probabil ca din acest motiv ne intelegem atat de bine lucrand la acest proiect complex, intrucat ne intrebam permanent cum putem adauga ceva nou.

Uneori raspunsurile vin din solutile oferite de tehnologia digitala. De exemplu, Zelist Monitor este partenerul nostru de nadejde in ceea ce priveste monitorizarea “zumzaitului” online creat in jurul evenimentului nostru. Am constatat ca in ultimul an, motorul promovarii bibliotecilor s-a schimbat, presa online detronand blogurile:

Zelist Monitor BIblioteca 365 zile Zelist Monitor & TPU.ro

Cu ajutorul analizelor sale, am aflat si alte lucruri utile ca in ultimele 365 de zile, termenul “cultura” a fost utilizat mai degraba de barbati decat de femei, in special din Bucuresti si Transilvania, iar presa online a acordat o atentie crescuta incepand cu mai 2011.

Zelist Cultura 365 zile Zelist Monitor & TPU.ro

De asemenea, urmarind prin Zelist Monitor interesul romanilor internauti pentru cultura si pentru Noaptea Bibliotecilor, suntem constienti ca aceasta “bazaiala” nu ar fi posibila fara implicarea unor comunitati online importante.

Este cazul si TPU.ro, unde exista o comunitate activa, altruista, importanta, a tinerilor internauti romani. Ne-am bucurat sa citim ca atat managerii blogului TPU.ro cat si membri importanti ai comunitatii sustin Noaptea Bibliotecilor. Am citit cu drag atat “guest post”-ul Brigaelei, cel al lui Ardnaxur1961 cat si recomandarile Alexandrei din echipa TPU.

Le multumim pentru sustinere partenerilor nostri si ii invitam si pe aceasta cale la Noaptea Bibliotecilor, in cel putin una din locatiile evenimentului.