Noaptea Bibliotecilor este in cautare de sponsori

Dragi prieteni,

Pentru urmatoarea editie a Noptii Bibliotecilor ne-am propus obiective indraznete, justificate de succesul primei editii (2011): am estimat peste 100 de biblioteci participante din toate judetele tarii, crearea si tiparirea la centru a tuturor materialelor de promovare, implicarea pe baza contracte ferme unor ambasadori cu reputatie ai evenimentului (asa cum ne-au sugerat anul trecut).

Din acest motiv, am incercat o campanie de strangere de fonduri inca din iarna 2011 cu o tanara echipa de voluntari dedicata, cu o prezentare care ne dadea incredere ca vom reusi.

Din pacate insa, eforturile noastre de a strange sponsorizarile necesare de la finantatori (incluzand companii mari, fonduri nerambursabile) nu au avut succes, iar autofinantarea reusita anul trecut de catre Asociatia EXCEDO nu mai poate fi realizata si in 2012. Acest motiv ne-a determinat amanam organizarea evenimentului pana la gasirea unui nou sponsor.

Va multumim pentru mesajele primite in tot acest rastimp si speram ca 2014 sa fie un an prielnic pentru continuarea evenimentului care a adus bucurii pasionatilor de carte la prima editie.

Cu mult drag,

Echipa Noaptea Bibliotecilor

6 thoughts on “Noaptea Bibliotecilor este in cautare de sponsori

1. I’ve been exploring for a little bit for any high quality
    articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
    site. Reading this information So i am satisfied to show that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered
    exactly what I needed. I most definitely will make sure to do
    not forget this web site and provides it a glance regularly.

2. Pingback: Noaptea Nopţilor | amdraci

3. Pingback: Nocturna Bibliotecilor | Webcultura

• Buna ziua, va multumim pentru mesaj si ne bucura initiativa bibliotecii Dvs. Luna trecuta, asociatia Excedo a obtinut certificatul de marca pentru “Noaptea Bibliotecilor” la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci.
      Este o veste buna pe care o puteti transmite si celorlalti colegi bibliotecari, ne dorim sa cream un brand cultural, chiar daca anul acesta insa din pacate, Noaptea Bibliotecilor nu va putea fi organizata.
      Pentru a evita confuziile publicului, va sfatuim sa alegeti o denumire diferita, o “stampila unica” a bibliotecii Dvs. pentru evenimentul din 6-7 octombrie.

4. Pingback: cunoaşterea înseamnă putere | BogDan