Biblioteca Judeteana “Vasile Voiculescu” din Buzau

buzau 232x300 Biblioteca Judeteana Vasile Voiculescu din Buzau Biblioteca Judeteana Vasile Voiculescu Buzau

Adresa Bulevardul Unirii, nr. 140, Buzau 120360
Telefon 0238/721509
Pagina web www.bjvvbuzau.ro
Email bjvv@bjvvbuzau.ro
Pagina pe Facebook

18:00 – 18:45  Deschiderea Bibliotecii, prezentarea programului si a partenerilor Bibliotecii Judetene

18:45 – 19:00  Inceperea programului Doneaza o carte si prezentarea bibliotecilor si comunitatilor beneficiare

19:00 – 19:30  Turul bibliotecii cu prezentarea istoricului cladirii de patrimoniu (Gradul A), vizitarea depozitului general si a Colectiilor Speciale din Sectia Patrimoniu

20:00 – 20:30  Concert cameral sustinut de orchestra ARS MAGNA, dirijata de prof. Stan Valerica. Din program: Georg Friederich Handel, Antonin Dvorak, Tomaso Albinoni, Wolfang Amadeus Mozart.

20:45 – 21:00  Prezentarea expozitiei de carte veche, harti si documente de patrimoniu despre judetul Buzau, aflate in colectiile Muzeului Judetean Buzau.

21:15 – 21:45  Turul bibliotecii

22:00 – 23:30  Difuzarea filmului artistic Discursul regelui de Tom Hooper cu Colin Firth, Geoffrey Rush si Helena Bonham Carter.

Activitati permanente

• Tururi ale bibliotecii
  • Noaptea iertarii in care fiecare utilizator care va restitui carti cu intarziere nu va primi nici un fel de penalizare
  • Doneaza o carte – actiune de strangere de carti pentru bibliotecile publice comunale din judet si pentru Biblioteca de carte romanească „Basarabia” din orasul Soroca – Republica Moldova.
  • Jurnalul de noapte va fi creat de participantii care vor dori sa-si consemneze parerile si observatiile legate de serviciile bibliotecii si de bibliotecari.

6 thoughts on “Biblioteca Judeteana “Vasile Voiculescu” din Buzau

1. Este o idee deosebita si imi va face mare placere sa fiu alaturi de colectivul bibliotecii.
    Felicitari pentru initiativa.