Filiala Omnia din Craiova a Bibliotecii Nationale a Romaniei

Telefon 0251/310228
Pagina web www.bibnat.ro/Filiala-Omnia-s74-ro.htm
Email bibfrancomnia@yahoo.fr

De la lecture avant toute chose

Orar eveniment: 18:00 – 04:00

• Lectura-spectacol: Matei Visniec – Nina ou de la fragilité des mouettes empaillées; Paul Emond – Mon chat s’appelle Odilon
  • Concursuri de lectura: Matei Visniec – Poèmes; La ville d’un seul habitant; Maurice Maeterlinck – L’Oiseau bleu
  • Masa rotunda: Le livre et la lecture à travers le temps / La lecture en classe de FLE
  • Auditii muzicale: Tchaïkovski, Liszt, Chopin;
  • Proiectie de film

Coordonatori: Doina Ghita – Filiala Omnia a BNR, prof. dr. Maria Tronea – Asociatiei Romane a Profesorilor de Franceza .
Invitati: Fabienne Reuter – Délégation Wallonie-Bruxelles la Bucureşti, Cristina Grigore – presedinte al Asociatiei Romane a Profesorilor de Franceza, Angel Rababoc – actor la Teatrul National din Craiova.

Evenimentul este realizat în colaborare cu: Asociatiei Romane a Profesorilor de Franceza – Filala Dolj, Organizatia Internationala a Francofoniei (OIF) – Bucuresti, Délégation Wallonie-Bruxelles la Bucuresti, Editura Lansman – Bruxelles, Universitatea din Craiova – Facultatea de Litere, Teatrul National Marin Sorescu din Craiova, Inspectoratul Scolar Dolj, Colegiul Naţional Carol I din Craiova.